راهنماي سفر، ايرانگردي ، گردشگري

dragged border

درباره وبلاگ

dragged border
dragged border

استانبول و دیدنی های آن

استانبول یکی کهن ترین و مطرح ترین شهرهای ترکیه است که قدمتش به بیشتراز هزار سال پیش بر میشود , وقتی که تحت عنوان پایتخت روم شرقی اقتدار نمایی می‌کرد . حال این شهر باستانی , وسعتی ۱ , ۵۳۹ کیلومتر مربعی دارااست و حدود 14 میلیون نفر را در خودش جای داده است . جذاب است بدانید که جزء استانبول در مجموعه کشورها آسیا و بخش دیگرش در مجموعه کشورها اروپا قراردارد و به همین منجر با تیتر «پلی بین دو قاره» شناخته می شود . استانبول در بین دو دریای سیاه و مدیترانه قرار گرفته و براین اساس همان گونه که توقع می‌رود , آب و هوایی مدیترانه ای و معتدل داراست . در روزهای بهاری , شاهد آب و هوایی دلپذیر و خنک خواهید بود و میتوانید توقع روزهای تابستانی گرمی را در استانبول داشته باشید . فصل طلایی خزان , با آب و هوایی خنک و بارش های گاه و بی‌گاه مشاهده می شود و فصل زمستان های نسبتا سرد و برفی , در نهایی فصل سال استانبول بدور از توقع نیست . همانطور که میدانید , استانبول یک کدام از مشهور ترین شهرهای دنیاست که هر ساله پذیرای میلیون ها گردش گر از سراسر عالم می‌باشد . برای مسافرت به‌این کلان شهر تاریخی عارضه ها بخش اعظمی پیش روی شماست و از جمله جاذبه های توریسم استانبول می شود به مورد ها اکثری اشاره نمود . کلیساها و مساجد تاریخی و با شکوه , خزینه های ترکی , کشتی سواری در بسفر , فضای سبز گردی در سواحل و جزیره‌ها اطراف استانبول , مرکزها خرید مجلل و امروزی , خوشمزه گردی دربین غذاها و شیرینی های ترکی و . . . تمامی از جمله جاذبه ها و تفریحاتی است که میتوانید در طی هجرت به استانبول رویشان اکانت فرمایید .پروازهای در بین المللی به فرودگاه نو استانبول یا این که صبیحه گوکچن انجام می شود . میان این دو فرودگاه , فرودگاه نو استانبول به راءس شهر نزدیک است و بیشتر پروازها ازایران به فرودگاه تازه استانبول انجام می‌گیرد .

در هنگام رزرو پرواز بدین نکته دقت داشته باشید که کد فرودگاه نو استانبول ( IST ( و کد فرودگاه صبیحه گوکچن ( SAW ( هست .
از فرودگاه تازه استانبول به فرمان روا احمد ماشین کرایه ای موجود است اما توصیه ما به شما استعمال از مترو است که در طول نگارش این نوشته 5 لیر ترکیه هزینه دارااست واز ناحیه پاد شاه احمد به حوزه‌ تکسیم 10 لیر است و آیتم مو جود و راحت دیگر نیز برای فرودگاه تازه استانبول به تکسیم و نیز برای فرودگاه صبیحه گوکچن به تکسیم به کار گیری ازHAVABUS می‌باشد که از روش پیوند پایین می‌توانید داده ها قیمتی و ساعت جنبش آن را متوجه گردید .
حتمی می باشد که شما لیرهای کوچک نظیر 5 , 10 و 20 لیری همراه خویش برای باربری و شغل های دیگر همراه داشته باشید .
در‌صورتی‌که شما از مترو و یا این که کشتی استعمال میکنید می‌توانید با خرید ( استانبول کارت) پاره ای در هزینه خویش صرفه جویی نمایید .
هتل های بی شماری در استانبول موجود است در‌حالتی که شما آژانس می‌گیرید , خوبتر است که نقشه و یا این که نشانی بدون نقص هتل و شماره گوشی تلفن هتل خویش را به راننده نشان دهید .
استانبول کارت دقیقا نظیر کارت مترو جمهوری اسلامی ایران است که شما نیز در اتوبوس و نیز در مترو از آن به کارگیری می‌کنید و نسبت به پرداخت نقدی برای شما هزینه کمتری دارااست .

واحد پول ترکیه لیر ترک ( TL ) است . شما میتوانید ارز خویش را در بخشها توریسم دوستداشتنی مثل فرمان روا احمد , بازار بزرگ , عرصه تقسیم وغیره مبادله نمائید . نرخ ها در بازار بزرگ و فرمانروا احمد خوب تر است , ولی تفاوت ها ممکن است قلیل باشد .


برای اشخاصی که برای اولین دفعه به استانبول هجرت می نمایند رزرو هتل اهمیت متعددی دارااست , دو حیطه فرمانروا احمد و ناحیه ی بی اغلو شایسته ترین مورد ها میباشند . در حوزه‌ پادشاه احمد که بخش تاریخی شهر اکانت می شود جاذبه های متعددی موجود هست البته برای اشخاصی که به خرید عشق و علاقه مند می‌باشند ناحیه بی اغلو مورد بهتری است . در ناحیه فرمانروا احمد میتوانید از مسجد آبی‌رنگ , ایاصوفیه , کاخ توپکاپی , بازار آراستا , آب انبار باسیلکا و عرصه اسب دوانی دیدن نمایید . ناحیه بی اغلو که در بخش اروپایی استانبول جای دارد عرصه تقسیم و پل گالاتا درین بخش موجود است . شایسته ترین مرکزها خرید استانبول در خیابان استقلال که به عرصه تقسیم منتهی میشود موجود است . شما آیتم های متعددی برای اقامت درین بخش ها خواهید داشت .
راس خرید Mall of Istanbul که در سال 2014 بهره برداری شده با داشتن حدود 350 دکان , بوستان بازی سرپوشیده و 16 تالار سینمایی از مطرح ترین مرکزها خرید استانبول است . از عرصه تکسیم تا این راءس خرید با مترو و یا این که مخلوط مترو و اتوبوس حدود یک ساعت رویه است .
راس خرید Forum Istanbul که بخشی از جدیدترین مرکز ها خرید استانبول است با داشتن بیشتراز 300 دکان , یک آکواریوم بزرگ و ژوراسیک بوستان , قسمتی از بدون نقص ترین مرکز ها خرید استانبول است . نسبتاً بیشتر برندهای ترک و غیر ترک رو می‌تونید درین راءس خرید پیدا فرمایید از عرصه تکسیم تا این راءس خرید با مترو حدود 30 دقیقه رویه است .
راس خرید Cevahir Mall ( جواهیر ) که در سال 2005 بهره برداری شده‌است با داشتن حدود 350 دکان , حدود 50 رستوران و فست فود , 12 تالار سینما , تالار بولینگ از اصلی ترین مرکزها خرید جهان از دید وسعت است . دسترسی بدین راس خرید دوچندان آسوده و با پیاده شدن در پایانه Sisli بنا شده در خط مترو M2 قابلیت پذیر است.


1 - یک کدام از شایسته ترین نقاطی که برای شب گردی در استانبول میتوانید به سراغش بروید , خیابان استقلال است . این خیابان کافه ها , رستوران ها و دکان های اکثری دارااست و معاش شبانه جذابی را درین ناحیه خواهید روئت کرد .
2 - هزینه حمل و تقل همگانی استانبول بدین ترتیب است :
هزینه استانبول کارت : 10 لیر ترکیه
هزینه بلیت مترو , تراموا : 2 . 60 لیر ترکیه
هزینه بلیت اتوبوس بسته به فاصله : میان 1 . 60 تا 3 لیر ترکیه
کرایه آژانس : از 6 . 5 لیر ترکیه به بالا
هزینه بلیت کشتی : در میان 2 . 60 تا 5 . 20 لیر ترکیه
هر لیتر بنزین : حدود 6 . 7 لیر ترکیه
3 - در استانبول مجال نامحدودی برای خوشمزه گردی دارید . انواعی از غذاهای خیابانی ارزان تا کباب های متنوع ترکی و اما طیفی از دسرها و شیرینی های خوشمزه را نباید از مداد انداخت .
4 - برای شبگردی در استانبول صرفا روی نقاط دارای اسم و رسم شهر اکانت و از تنهایی گام زدن در نقاط غیر گردشگرپذیر دوری کنید .
5 - تورهای کشتی سواری در بسفر چندین گونه دارا هستند و میتوانید آنان‌را با هزینه قابل قبولی خریداری نمایید . اکثر وقت ها در بدو ورود به استانبول پیشنهادهای گران و متنوعی در رابطه این تورها به شما می دهند .
6 - استانبول از دو بخش اروپایی و آسیایی تشکیل‌شده که فرهنگ وتمدن هر قسمت هم متناسب با اسامی اش است . یعنی در بخش آسیایی ساکنان مسلمان و معتقد بیشتری را خواهید روءیت کرد .
7 - از جمله سوغات پر اسم و رسم ترکیه می شود به لوسترهای رنگی , پوشاک , قهوه ترک , سنگ دیده لحاظ , گونه های گلیم بافت و قالی کوچک و گلیم بافت و . . . اشاره نمود .
8 - تورهای بسفر در ساعت‌ها متفاوتی اجرا می گردند و شما میتوانید سازه به ذوق و سلیقه خویش آنان‌را درطول روز و یا این که شب هنگام بخرید .

(0) نظر
X